Неділя, 06.07.2025, 00:38
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт Кожем'яки Юрія Михайловича

ШПАРГАЛКА З АСТРОНОМІЇ ( ДЛЯ ЗДАЧІ ТО№1) ДЛЯ ЛЕДАЧИХ УЧНІВ(ПРОДОВЖЕННЯ)

Cправжня сонячна доба-проміжок часу між двома  послідовними однойменними кульмінаціями центра диска  Сонця на одному і     тому ж   географічному меридіані . Але тривалість справжньої сонячноі доби не є постійною величиною.Це пов'язано з двома причинами:

по-перше, Земля впродовж року рухається навколо Сонця по    еліптичній орбіті, тобто нерівномірно, а отже, нерівномірним

виявляється і видимий річний рух Сонця серед зір; по-друге, Сонце рухається не вздовж небесного екватора, а по екліптиці,

 нахиленій до небесного екватора під значним кутом.

Середнє сонце -це фіктивна точка, яка рівномірно рухається вздовж небесного екватора , і за той же проміжок часу (рік), що і Сонце , повертається до точки весняного рівнодення . Час, який визначається за середнім сонцем і за яким ми живемо, називаеться середнім сонячним часом і вимірюеться середньою сонячною добою. Середня сонячна доба- це проміжок часу між двома послідовними нижніми кульмінаціями середнього сонця.

Середній сонячний час -це час, що минув від нижньої кульмінації середнього сонця.

У 1884 р. М1жнародна конференція представників 26 держав прий-няла систему поясного часу. Земну кулю умовно було подхлено ме-ридіанами на 24 годинних пояси з нумеращею від 0-го до 23-го, так що ширина поясу по довготі дорівнює 15°. Через середину кожного годин-ного поясу проходить центральний меридіан цього поясу.

Місцевий час центрального меридіана поясу  - пояс­ний час.

Гринвіцький меридіан, який проходить через Гринвіч (передмістя Лондона), є центральним для нульового годинного поясу. Центральний меридіан першого годинного поясу лежить східніше від Гринвіча на 15° або на 1 годину за часом, (проходить  в 45 км на схід від Праги). Централь­ний меридіан другого годинного поясу знаходиться на схід від Гринвіча на 30° або на 2 години за часом (західні передмістя Києва) і т.д.

Місцевий середній час гринвіцького меридіана  називають всесвітнім часом.

Європа  живе за  часом першого  годинного поясу .Цей  час названо   середньоєвропейським .

В Україні годинники у жовтні-березні показують середній сонячний час другого годинного поясу. У квітні-вересні - літній час цього ж поясу. Стрілки годинників переводяться в останню неділю березня на 1 годину вперед, а в останню неділю жовтня - на 1 годину назад.

6. Конфігурації  планет :ДЛЯ  НИЖНІХ  ПЛАНЕТ :          Найбільша  елонгація – найбільше     кутове відхилення  планети від  Сонця

Нижнє  сполучення – розташування планети між  Землею  та  Сонцем .Верхнє  сполучення -розташування планети за Сонцем .

        ДЛЯ  ВЕРХНІХ  ПЛАНЕТ :Квадратура– найбільше   кутове  відхилення  планети від  Сонця.     

        Сполучення – розташування планети за  Сонцем  .Протистояння –розташування  Землі  між  Сонцем  і  планетою

         Парад  планет –розташування  планет  вздовж  однієї  лінії.  Петлеподібний  рух  планет пояснюється більшою кутовою швидкістю  руху внутрішньої   

планети .  

7. "Білі”  ночі : день-вечір-ранок . "Чорні " дні : ніч-ранок – вечір.

8. Малі тіла Сонячної  системи : астероїди , комети . метеороїди , міжпланетний  пил , космічне сміття.

Астероїди – малі  планети , що знаходяться в  поясі астероїдів (між марсом і  Юпітером) . Комети ( довговолоса)- грудки

снігу  і  льоду з вкрапленнями  тугоплавких  речовин.  Болід – летюча по  небу  вогнена  куля , спричинена нагріванням в атмосфері великого метеорного тіла .Метеор ("падаюча зоря”) – світлове явище проходження  в атмосфері невеликих  частинок з повним їх  руйнуванням.

Метеорит- метеорне тіло , що  впало  на Землю.  Хондрити – метеорити без  металічних  включень , ахондрити – метеорити  з металічними включеннями. 

Вхід на сайт
старшокласникам
Олімпіада 1 тур